keyboard_arrow_up

De Schotse Hooglanden

Een vierdaagse tocht langs bergen, meren en kustlijnen.
 Joris Teuwen zaterdag 18 april 11 min. leestijd CVR Magazine

Een landschap dat je meeneemt

De Schotse Hooglanden hebben een aantrekkingskracht die moeilijk te omschrijven is. Het landschap is ruig en uitgestrekt, maar tegelijk intiem genoeg om je telkens opnieuw te verrassen. Bergen rijzen op uit de mist, lochs glinsteren tussen de heuvels en achter elke bocht wacht een nieuw uitzicht dat je even stil doet staan. Tijdens een vierdaagse tocht door dit noordelijke deel van het Verenigd Koninkrijk ontdekten we hoe snel je wordt meegezogen in een wereld van natuur, geschiedenis en verhalen die overal om je heen voelbaar zijn.
De af te leggen route (foto: CVR Magazine)

Dag 1 - Van Glasgow naar Fort William

De reis begint met
een vlucht
De KLM vliegt dagelijk vanaf Schiphol op Glasgow. Aangezien de reis eindigt in Inverness is de terugvlucht vanaf daar. Ook weer met de KLM.
van Schiphol naar Glasgow. Op het vliegveld
huur
Het is verstandig om voorafgaand aan je reis een auto te huren. Dit kan eenvoudig bij sunnycars. Dit is zelf geen verhuursbedrijf, maar neemt een hele hoop werk uit handen en biedt ook ondersteuning als er onverhoopt iets mis is.
je een auto om de reis door Scholand te kunnen afleggen. Is dat allemaal gelukt dan zul je zien dat het landschap direct veranderd vanaf het moment dat je Glasgow verlaat.
Loch Lomond
De naam Loch Lomond zal bij stripfanaten bekend in de oren klinken aangezien het de destijds fictieve naam van het favouriete merk van Kapitein Haddock was uit de strips van Kuifje. Het werd echter pas later toevallig ook een echt whisky-merk. De naam in Kuifje bestond al ruim twintig jaar voordat de huidige distilleerderij in 1964 werd opgericht. Er bestond overigens wel al in het begin van de negentiende eeuw een Loch Lomond distileerderij, maar ten tijde dat Hergé de naam bedacht, was deze al lang gesloten.
& The Trossachs National Park vormt een zachte introductie tot de Highlands: bossen, water en heuvels die je meteen het gevoel geven dat de drukte van thuis ver achter je ligt.
Uitzicht vanuit Dumbarton op het water van Clyde, een loch dat in directe verbinding staat met de Atlantische Oceaan. Op de voorgrond ligt een wrak van een schip dat hier is vergaan. (foto: CVR Magazine)
Daarna wordt het landschap ruiger. In Glen Etive, bekend uit de
James Bond-film Skyfall
,
De exacte locatie bereik je door een afslag te nemen van de A82 en dan de weg volgen tot je bij dit punt komt. Wil je meer weten over de relatie tussen Bond en Schotland, ga dan naar 007.com
ontvouwt zich een vallei vol dramatische wolkenluchten en stille bergflanken. Het is zo’n plek waar je even stopt, niet omdat het moet, maar omdat je blik blijft hangen.
De vallei in natuurpark Glen Etive waar James Bond en M stopten op weg naar Skyfall, in de gelijknamige film. Daarnaast een meer recente foto van deze locatie (foto: EON Productions/CVR magazine)
Aangekomen in Fort William zie je als hij niet in de mist ligt de Ben Nevis, de hoogste berg van het Verenigd Koninkrijk. Met zijn 1345 meter torent hij boven de omgeving uit. De naam komt van het Gaelische “Beinn Nibheis”, wat vaak wordt vertaald als “berg van de nevelen”, een verwijzing naar het onvoorspelbare weer op de top en dat de top vaak aan het zicht ontrokken wordt. Het is een indrukwekkende reus, maar een klim naar boven duurt al snel zeven tot acht uur. Tijdens deze reis laten we de top dus voor wat hij is, al blijft het bijzonder om aan de voet van zo’n icoon te staan.
De Ben Nevis die hoog boven Fort William uittorent (foto: CVR Magazine)
Wie wil, kan in Fort William ook een bezoek brengen aan de
Ben Nevis Distillery
.
Ga naar de website van de Ben Nevis Distillery om een tour te boeken.
Deze traditionele distilleerderij ligt aan de rand van de stad en biedt een kijkje in het ambacht van het whisky maken, met de imposante berg als decor. Een korte rondleiding en een proefglas vormen een mooie afsluiting van de dag. Whisky
De Ben Nevis Distillery met op de achtergrond de Ben Nevis zelf (foto: CVR Magazine)
Het Imperial Hotel vormt daarna een rustige uitvalsbasis. Eenvoudig, klassiek en precies wat je nodig hebt na een lange dag buiten. De ligging aan Loch Linnhe en de ingetogen Britse charme maken het tot een plek waar je vanzelf tot rust komt.

Dag 2 - Van Harry Potter naar de zee

De volgende ochtend begint met een icoon: het Glenfinnan Viaduct. De boogbrug is wereldberoemd door de Harry Potter-films, maar in werkelijkheid nog indrukwekkender. De wandeling ernaartoe voert door groen landschap, waarna het viaduct als een stenen reus boven de vallei verschijnt. Rond 10.45 en 15.00 uur kun je stoomtrein van
The Jacobtite Train
De Jacobite Train wordt verzorgd door de West Coast Railways. Kijk op de website voor meer informatie.
over de brug zien rijden. Even verderop staat het Glenfinnan Monument, met uitzicht over Loch Shiel.
het Glenfinnan Viaduct, de boogbrug is wereldberoemd door de Harry Potter-films (foto: CVR Magazine)
Via de kust rij je naar de stranden van Morar en Arisaig, waar spierwit zand en turquoise water je even doen vergeten dat je in Schotland bent. Het is een onverwachte parel in een verder ruig landschap.
Uiteindelijk bereik je de kustplaats Mallaig en waar je de lunch kunt gebruiken voordat je met de ferry naar het eiland Skye gaat. Het is wel essentieel dat je vooraf
controleert of de ferry daadwerkelijk vaart
,
Op de website van de Caledonian MacBrayne Ferries kun je controleren of de ferry van Mallaig naar Armadale ook daadwerkelijk vaart.
want het weer kan hier snel omslaan en dan varen de veerboten niet meer uit. In dat geval rij je na het bezoek aan het Glenfinnan Monument terug naar Fort William en vervolgt daarna je weg naar het Eilean Donan Castle.
Op weg door de Schotse Hooglanden (foto: CVR Magazine)
Wie wél de ferry haalt, geniet van een korte maar indrukwekkende overtocht naar het eiland Skye. Vanuit daar rij je over het eiland naar de Skye Bridge. Moet je omrijden dan ook voert je route je naar
Eilean Donan Castle
,
Het Eilean Donan Castle heeft ook een link met James Bond. Het moest in de film "The world is not enough" doorgaan voor het Schotse hoofdkwartier van MI6. Met informatie over het kasteel op de website van het kasteel.
misschien wel het meest gefotografeerde kasteel van Schotland. Het ligt op een eilandje waar drie lochs samenkomen en voelt bijna als een filmdecor.
Eilean Donan Castle (foto: CVR Magazine)
De avond eindigt aan Loch Maree, in het
afgelegen
Het hotel zit niet aangesloten op de waterleiding. Vandaar dat het water uit de kraan afkomstig is uit Loch Maree zelf. Dit water is drinkbaar, maar wel een beetje troebel.
gelijknamige
hotel
Meer informatie over het Loch Maree Hotel op de website.
dat al sinds 1872 reizigers ontvangt. De stilte, de nevel boven het water en de geschiedenis van
Koningin Victoria die hier ooit verbleef
,
Koningin Victoria arriveerde op 12 september 1877 bij het Loch Maree Hotel na een lange, door regen en ruige stilte omgeven reis vanuit Balmoral, en noteerde in haar dagboek hoe de afdaling naar het meer “grand and romantic” was; tijdens haar zesdaags verblijf schetste ze vanuit de eetkamer het uitzicht over het water, wandelde langs de oevers, bezocht Slattadale en genoot van de eilanden in het loch.
geven de plek een bijna mythische sfeer. Hier kun je ook terecht voor traditionele Schotse recepten zoals
haggis
Haggis is het nationale gerecht van Schotland, een hartige worst gemaakt van schapenlever, -long en -hart, vermengd met havermout, uien, niervet en kruiden. Traditioneel wordt dit mengsel gekookt in een schapenmaag, al wordt tegenwoordig vaak een kunstmatige darm gebruikt. De smaak is kruidig, peperig en enigszins nootachtig.
Haggis bonbons in een whiskyroomsaus (foto: CVR Magazine)
en
lamsbout
.
Lamsbout (foto: CVR Magazine)
Het Loch Maree Hotel (foto: CVR Magazine)

Loch Ewe Brewing Company

Het bier van
Loch Ewe Brewing Company
Bezoek voor meer informatie de website van de brouwerij.
is tegenwoordig te verkrijgen in het Loch Maree Hotel, en dat voelt bijna alsof twee oude buren elkaar eindelijk hebben gevonden.
De brouwerij zelf is jong (officieel opgericht in 2021) maar ademt de traditie van de Highlands. Aan de oevers van Loch Ewe, in Wester Ross, begon een kleine familie met het brouwen van natuurlijk geconditioneerde real ales: geen filtratie, geen pasteurisatie, geen kunstmatige koolzuur. Alles wordt op locatie gebrouwen, gebotteld en verpakt, zodat elke batch precies smaakt zoals bedoeld.
Twee van hun meest karakteristieke bieren dragen de naam Longa, verwijzend naar Longa Island, een klein eilandje voor de kust bij Gairloch. Volgens lokale verhalen zouden de Vikingen hier hun longships hebben afgemeerd, een echo die de brouwerij graag in ere houdt.

Longa Days
is hun lichte, zonnige bier: een Golden Ale van 4.6%, fris, zacht en toegankelijk. Het is het soort bier dat smaakt alsof het gemaakt is voor lange zomerdagen in de Highlands, wanneer het licht maar niet de warmte de hoofdrol speelt. Het heeft een subtiele graanzoetheid en een zachte bitterheid die precies past bij een wandeling langs de oevers van Loch Maree.

Longa Nights
vormt het tegenbeeld: een
Porter
Porter is een donkere, bovengistende bierstijl die oorspronkelijk in de 18e eeuw in Londen is ontstaan. De naam is afgeleid van de populariteit van het bier onder de straat- en rivierdragers in Londen, die in het Engels "porters" werden genoemd.
Een Porter is niet gelijk aan een Stout. De Porter is de "vader" van de twee. Iets lichter, vaak wat zoeter en met tonen van chocolade en karamel. Een Stout (zoals Guinness) heette dan ook oorspronkelijk een "Stout Porter" (sterke porter). Guinness is daarbij een Irish Dry Stout en kenmerkt zich door het gebruik van ongemoute, gebrande gerst. Dit geeft de smaak van zwarte koffie en een droge, bijna as-achtige afdronk.
Porters gebruiken daarentegen meestal geroosterde mout. Dit zorgt voor een zachtere, biscuit- of karamelachtige smaak.
van 4.6%, donker, rijk en vol tonen van chocolade, koffie en een vleugje rook. Het is het bier voor de avonden waarop de wind langs de heuvels giert en de nacht vroeg valt, een vloeibare ode aan de lange, donkere winters van Wester Ross.

Dat juist het Loch Maree Hotel deze bieren schenkt, maakt het verhaal rond. Reizigers die er neerstrijken, proeven niet alleen een goed glas bier, maar ook de seizoenen, het landschap en de geschiedenis van de regio. Longa Days voor de lichte uren, Longa Nights voor de donkere, beide gebrouwen een paar dalen verderop, waar de brouwerij met dezelfde rust en toewijding werkt als de natuur die haar omringt.

Dag 3 - Leathad Buidhe, kustlijnen en Ullapool

De derde dag begint met een wandeling over de Leathad Buidhe, een van de mooiste
routes
Wanneer je parkeert bij de Coille na Glas Letire Trails parkeerplaats, heb je de keuze uit twee wandelingen: de enigzins gemakkelijke Woodland trail en de meer uitdagende Mountain trail. De beschrijving van de laatste wandeling vind je op deze website.
van het Beinn Eighe National Nature Reserve. Het pad voert door ruige hellingen, langs rotsformaties en over open terrein waar je voortdurend wordt beloond met uitzichten op Loch Maree en de omliggende bergen. Het is een wandeling die je het gevoel geeft midden in een oerlandschap te staan. Houdt er wel rekening mee dat dit een flinke klim is met stijgingspercentages van meer dan 40%. In no time ga je van 80 meter boven zeeniveau naar de top van 558 meter. Loop je de hele route dan moet je vier tot zes uur uittrekken, maar je kunt ook bij te top omdraaien en dezelfde route terug nemen, maar ook dan ben je ruim twee uur onderweg.
Terugtocht vanaf de top van de Leathad Buidhe met in de verte Loch Maree (foto: CVR Magazine)
Via een prachtige route ga je op weg naar het kustplaatsje Gairloch. Terwijl je langs de kust rijdt zie je een ruig, breed en open landschap, met hier en daar uitzicht op de Atlantische Oceaan. Wanneer je Gairloch binnenrijdt, stop dan bij
The Old Inn
The Old Inn mag zich met recht 'old' noemen aangezien de onderneming al in 1790 startte. Meer informatie vind je op de website van de taverne.
voor een welverdiende
lunch
De Stalker's Pie bestaat uit langzaam gestoofd lokaal hertenvlees met wortelgroenten en tijm in een rijke jus, gelaagd met koolraap en bedekt met romige puree. Deze pie is het zeker waard om 45 minuten op te wachten.
Stalker's Pie (foto: CVR Magazine)
The Old Inn in Gairloch (foto: CVR Magazine)
Na de lunch rij je naar de
Corrieshalloch Gorge
.
Meer informatie op de website van de Corrieshalloch Gorge National Nature Reserve.
Deze kloof is diep, smal en indrukwekkend, met een hangbrug die je een spectaculair uitzicht geeft op het neerstortende water beneden.
Corrieshalloch Gorge (foto: CVR Magazine)
Ullapool vormt het slot van de dag. Een havenstadje met pubs, winkels en een ontspannen sfeer. Het
Caledonian Hotel
,
Hoewel de gevel van het hotel anders doet vermoeden is het hotel zelf redelijk sober ingericht. Toch is het de beste plek om te onvernachten wanneer je in Ullapool verblijft.
The Caledonian Hotel in Ullapool (foto: CVR Magazine)
Meer informatie op de website van het hotel.
met zijn Victoriaanse gevel en uitzicht op de haven, past perfect in dat plaatje.
De haven van Ullapool (foto: CVR Magazine)

Dag 4 - Watervallen, Inverness en Loch Ness

De laatste volledige dag begint rustig in Ullapool, waarna je koers zet naar Rogie Falls. De waterval is compact maar krachtig, met een hangbrug die je bijna boven het water laat zweven. In het zalmseizoen zie je hier soms vissen tegen de stroom in springen.
Rogie falls (foto: CVR Magazine)
Daarna rij je door richting Inverness. Net voor Inverness sla je echter af een rij je naar het vrij toeristische Drumnadrochit gelegen aan de oevers van Loch Ness en nabij het
Urquhart Castle
,
Koop voordat je het Urquhart Castle wilt bezoeken een ticket online. Het kan namelijk zijn dat je anders weggestuurd wordt. Het kasteel zelf is een ruïne waarbij uitgelegd wordt hoe het leven in het kasteel was, toen het nog intact was. Meer informatie op de website van het kasteel.
een combinatie van geschiedenis, uitzicht en een vleugje mysterie dat nooit verveelt.
Urquhart Castle met op de achtergrond Loch Ness (foto: CVR Magazine)
Na aankomst in Inverness wandel langs de River Ness naar het centrum. Hierbij loop je langs het kasteel dat boven de stad uittorent. Het centrum kent verschillende pubs om de dag gezellig af te sluiten. Een aanrader is
Platform 8
Meer informatie over deze pub op de website.
bij het station, waarbij je een heerlijke pint
Tennant's Lager
Tennent's Lager is het bekendste bier van de Schotse brouwerij Tennent Caledonian Breweries, gevestigd in de Wellpark Brewery in Glasgow. Het staat bekend als het best verkochte pilsbier (lager) in Schotland en wordt al sinds 1885 gebrouwen.
of
Innes & Gun Lager
Innis & Gunn Lager Beer is een craftbier uit Schotland met een alcoholpercentage van 4,6%. Het bier staat bekend om zijn zachte textuur, wat te danken is aan de toevoeging van "Naked Golden Oats" (naakte gouden haver) tijdens het brouwproces. Deze Naked Golden Oats is een specifiek type kristalmout dat wordt gebruikt om bier een unieke zachtheid en een subtiele smaakdiepte te geven. In tegenstelling tot reguliere haver, die een harde buitenlaag (kaf) heeft, wordt voor deze "naakte" variant een haversoort gebruikt waarbij het kaf tijdens de oogst van de korrel valt.
kunt drinken en kunt genieten van een wedstrijdje cricket op één van de vele schermen in het café.
Het Glenmoriston Town House Hotel (foto: CVR Magazine)
Voor de laatste nacht verblijf je in het
Glenmoriston Town House Hotel
,
Meer informatie op de website van het hotel.
een stijlvol hotel aan de rivier, met warme kamers en een restaurant waar je
heerlijk kunt eten
;
In de pan gebakken eendenborst, Vruchtencouscous, Oranje wortel-sinaasappelpuree, Courgette en Jus van bosvruchten (foto: CVR Magazine)
een waardige afsluiting van de reis.

Een reis die blijft hangen

Vier dagen in de Highlands zijn genoeg om te begrijpen waarom dit gebied zo’n aantrekkingskracht heeft. Het is de combinatie van natuur, geschiedenis, stilte en verhalen. Van meren die spiegelen, bergen die imponeren en dorpen die je welkom heten zonder zich op te dringen. Het is een landschap dat je niet alleen ziet, maar voelt. En dat maakt deze reis niet zomaar een route, maar een ervaring die je meeneemt, lang nadat je weer op Schiphol bent geland.
Dit artikel verscheen 4 weken geleden voor het eerst. De laatste
aanpassingen
Bij aanpassingen moet gedacht worden aan het herstellen van taalfouten, kromme zinnen, feitelijke onjuistheden en verbroken hyperlinks.
werden 2 weken geleden doorgevoerd. Mocht je onverhoopt een onvolkomenheid zien, neem dan contact met ons op door middel van onderstaande knop.
Mail de redactie